Ingatlan adás-vétel

Adózással, bevallásokkal és számvitellel kapcsolatos témákban lehet megvitatni a felmerülő problémákat.

Moderátor: gugu7

Re: Ingatlan adás-vétel

HozzászólásSzerző: Marianna » 2008.05.08, 11:23

Moncsa írta:
Moncsa írta:sziasztok!
Két kérdésem lenne:
- A szüleim eladták 2004-ben a víkedtelküket, a jövedelem után , ahogy kellett leadóztak. Most vennének egy másikat, kevesebb pénzért. Vissza lehet -e igényelni a befizetett szja-t? Ez is üdülő lenne, tehát nem lakásvásárlás történt.
- Ez utóbbi telek/üdülő vásárlás esetén mennyi az átíratási illeték?
Köszönöm válaszaitokat előre is,
üdv, Moncsa

Erre valaki?

Nem lehet a SZJA-t visszaigényelni.
Átírási illeték -visszterhes vagyonátruházás esetén- általában 10% (lakás esetében kedvezőbb), de mivel ez nem az ugye, szerintem a 10%-ot kell majd fizetni.

M
Marianna
Tanácstalankodó
Tanácstalankodó

HozzászólásSzerző: Moncsa » 2008.05.08, 11:12

Moncsa írta:sziasztok!
Két kérdésem lenne:
- A szüleim eladták 2004-ben a víkedtelküket, a jövedelem után , ahogy kellett leadóztak. Most vennének egy másikat, kevesebb pénzért. Vissza lehet -e igényelni a befizetett szja-t? Ez is üdülő lenne, tehát nem lakásvásárlás történt.
üdv, Moncsa

Erre valaki?
Moncsa
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: Moncsa » 2008.05.07, 8:45

sziasztok!
Két kérdésem lenne:
üdv, Moncsa
Moncsa
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: polika » 2008.05.07, 5:40

Ilyenjeim nem nagyon szoktak lenni, mégis azt mondom, ha megszakadt is arra a lakásra a kedvezményed, mivel ebből éven belül újra lakást szereztél, így arra továbbszáll.
Azért hivd fel az APEH-ot, biztos, ami biztos.
polika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Imola » 2008.05.07, 5:15

Polika köszi a választ!
Egy kicsit megbonyolítja, hogy mivel visszaigényelt adóval fizettem ki a lakás árának egy részét (2004), ezért öt éven belül nem lett volna szabad elcserélnem (2007). Csere=adás+vétel Megszakadt a tulajdonjogom, vagyis az ideiglenes kedvezmény nem vált véglegessé (Apeh útmutató 89.o.)
"A kedvezmény ideiglenes: A visszakapott adóösszeg alapját bevételnek kell tekinteni akkor ha az így megszerzett lakást öt éven belül elidegeníti. Öt éven túli elidegenítés esetén a kedvezmény véglegessé válik."
"Abban az esetben, ha az átruházás az említett időszakban megtörténik, akkor a lakásszerzési kedvezmény alapjáúl szolgáló összeget az átruházás évében jövedelemként kell figyelembe venni. Az előzőekben foglaltak szerint kell eljárni akkor is, ha a kedvezmény alapjáúl szolgáló jog bármely más ok miatt megszünik."
Igaz visszavásároltam a lakást (2007), de megszakadt a folyamatos tulajdonjogom és erre nem térnek ki.
Nagyon bonyolult eset vagyok...és nem tudom értelmezni a fenntebb írtakat, sajnos...
Szeretnék nyugodtan aludni, kérlek segíts nekem...
Imola

HozzászólásSzerző: polika » 2008.05.06, 14:49

2007-ben nem írsz lakáseladásról, csak jövedelem nélküli cseréről. Fizetni szerintem nem kell.
Aztért a bevallásba a cserét lehetséges, hogy be kell állítani.
polika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Imola » 2008.05.06, 8:56

Szeretnék segítséget kérni!
2003-ban eladtam egy lakást amiből 4650000FT adóköteles jövedelmem keletkezett, 930000FT adót befizettem.
2004-ben visszaigényeltem 800000FT-ot, mert vettem egy lakást 3900000FT-ért. 80000FT illetéket befizettem.
2007-ben elcseréltem ezt a lakást pénzmozgás nélkül.
2007-ben vettem egy lakást 1500000FT-ért. 30000FT illetéket befizettem.
Egyéb kiadásokról nincs számlám.
Idén mennyi adót kell befizetnem?
Imola

HozzászólásSzerző: Tündi » 2008.05.06, 6:04

Köszönöm szépen Polika. Tanulságos volt a másik is . Nem is tudtam hogy a bérbeadástól is függ az Áfa visszaigénylése, meg még mennyi mindentöl.. De bonyolult ez a könyvelősdi...:)) :P
Tündi
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: polika » 2008.05.05, 17:10

Ezt a választ ma kaptam, szívesen közzéteszem.

Hivatalunkhoz e-mailben érkezett, tájékoztatást kéro levelére az alábbi választ adom:

1./ A 2008. január 1-jétol hatályos 2007. évi CXXVII. törvény 135. § (2) bekezdésének b) pontja alapján a bérbeadás idoszakára jutó elozetesen felszámított, beszerzéskor le nem vont ÁFA összegét annak a naptári évnek az utolsó adómegállapítási idoszakában kell szerepeltetnie, amelybe rendre 11 hónap elteltével a tizenkettedik hónap esik. Mivel a bérbeadási idoszak egy hónapig tartott és a vállalkozás a lakást 11 hónapon belül eladta, az eladáskor a 136. § eloírása alapján kiigazítást tehet.
A fentiek alapján a lakást eladó vállalkozás levonásba helyezheti, illetoleg visszaigényelheti a 2007. évi beszerzéskor le nem vont ÁFA összegének arányos részét.
2./ Az eladáskor kiállított ÁFA-s számlát módosítani szükséges, mivel a már hivatkozott törvény 142. § (1) bekezdésének e) pontja alapján az adót a termék beszerzoje, vevoje fizeti a 86. § (1) bekezdésének j) és k) pontja alá tartozó termékértékesítés esetében, ha az értékesíto adóalany élt a 88. §-ban említett választási jogával.
3./ A már hivatkozott törvény 125. § (1) bekezdés b) pontja szerint a lakóingatlant terhelo elozetesen felszámított adó összege abban az esetben vonható le, ha a 86. § (1) bekezdésének j) pontja alá tartozik, beszerzése igazoltan továbbértékesítési célt szolgál és az értékesíto adóalany élt a 88. § szerinti választási jogával, illetoleg ugyanezen § (2) bekezdés c) pontja alapján akkor, ha igazoltan egészben vagy túlnyomó részben úgy hasznosítja, hogy azt bérbe adja, feltéve, hogy élt a 88. § szerinti választási jogával.

Az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI. 17.) AB határozatban rögzítettekkel összhangban tájékoztatom, hogy az elozoekben részletezettek szakmai véleménynek minosülnek, kötelezo erovel nem bírnak.

Tisztelettel:

Adó-és Pénzügyi Ellenorzési Hivatal
Közép-dunántúli Regionális Igazgatóság
Tájékoztatási Foosztály
Levél szövege:

Tisztelt Ügyintézo!

A következo kérdés megválaszolásában kérném segítségüket.

Egy társaság 2007 novemberében úgy jutott új lakáshoz, hogy vevoje az elvégzett munka egy részét ilyen formában egyenlítette ki. A társasaházi lakás ekkor még, sot tudomásom szerint most is csak ideiglenes használatbavételi engedéllyel rendelkezik. A lakás számlában szereplo áfáját 2007. folyamán nem igényelték vissza. 2008-évtol mind ingatlan bérbeadásra, mind ingatlanértékesítésre bejelnetkeztek az áfa alá, tekintettel arra, hogy nem volt eldöntve mi lesz a lakás sorsa. 2008-ban sikerült is bérbeadás útján hasznosítani, melyrol szintén áfás számla került kiállításra. Az erre a hónapra jutó áfa rész, mikor válik levonhatóvá? 2008. év utolsó áfa bevallásában, illetve az eladás idopontját magában foglaló bevallási idoszakban?
2008. márciusában muködési finanszírozási gondok miatt a lakást eladták egy lízingcégnek, amit egy másik vállalkozás lízingel nyilt végu lízing formájában. Az eseményrol áfás számla kerül kiállításra.
Kérdésem lenne mindkét vállalkozás vonatkozásában.
A lakást eladó cég esetében visszaigényelheto-e az eredetileg, 2007. év folyamán levonásba nem helyezhetett áfa, tekintettel arra is, hogy eladás során a számlában ismét szerepel a fizetendo áfa összege? A bérbeadásig könyveinkben áruként szerepeltettük, csak a bérbeadás megvalósításakor került aktiválásra.
A lízingbevevo vállalkozásnál pedig visszaigényelheto-e a lízingszámlákban feltüntetett áfa? Ez a vállalkozás is bejelentkezett mindkét esetre áfa alá, s a lakás bérbeadását tovább folytatják.
Nagyon hálás lennék, ha válaszukat még a negyedéves áfa bevallási határido elott megkaphatnám.
polika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: polika » 2008.05.05, 16:58

Ebben az esetben ez áfa mentes lesz, és nem kell megfizetni az APEH felé, de meg sem kapja a vevőtől.
polika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Tündi » 2008.04.30, 10:59

Segitséget szeretnék kérni: A cégem 2007-be vett egy ingatlant igaz hogy telephelynek de továbbértékesitési cél volt az adásvételi szerződésbe. A cég tevékenységi körébe szerepel az ingatlan forgalmazás csak egyenlőre étteremi bevétele van. Na most ezért 2008-ba szeretné is eladni a kedvezményes illetékkiszabás miatt. Mivel egy másik cégtől vette az Áfáját vissza is igényelte. Meg is kapta. Most én nem tudom hogy jól tudom-e de úgy emlékszem hogy az ingatlanértékesités ÁFA mentes lett 2008- ba és az Áfa nyilatkozatos lapon a 11. sor szól arról hogyha mégse Áfamentesen akarok számlázni. Én ennek a cégnek nem töltöttem ki ilyen nyilatkozatot. Akkor most ha eladja az ingatlant Áfamentes értékesités lesz és nem kell az áfáját megfizetnie. ??

Most a későbbiekben szeretném felhivni a figyelmet az Áfa136§-ra. Ezzel kapcsolatba.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tündi 2008.10.02, 12:44-kor.
Tündi
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Szotyi42 » 2008.04.25, 16:33

köszönöm a segítséget Ilona, most már tudom merre induljanak...
Szotyi42
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Ilona63 » 2008.04.24, 15:27

Szotyi42 írta:Segítségeteket kére!
Az egyik magánszemély ismerősöm tette az alábbit az előző héten: Földterületet értékesített, de az ellenérték ami 6,5 millió forint , szemes napraforgó terményben kerül kiegyenlítésre.
Hát ezzel csupán még az a gond, hogy ő ezt a terméket tovább akarja adni egy őstermelő cimborájának, aki majd ezt profiljából adódóan értékesíti.
Hát igen összetett a kérdés: Magánszemélyként terméket szerintem nem értékesíthet, főleg nem ekkora volument, valamint a közbeiktatott őstermelő nem felvásárló , nem tudja, hogy vásárolhat-e?
Nem tudom, hegy mennyire tudtam értelmezhetően leírni, de a fő probléma, hogy az ellenértékként kapott napraforgót szerintem nem adhatja el így. segítség, mert egész évben "szotyizni" kell!

Ismerősöd eladhatja a napraforgóját, de mivel nem őstermelő, igy ingó értékesitésnek minősül, és az ingó értékesitésre vonatkoó szabályok szerint fog leadózni másodikként, mert először meg ingatlan értékesitésre vonatkozó szabályok alapján, ha volt jövedelme belőle.
Üdv: Ilona
Ilona63
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Szotyi42 » 2008.04.24, 13:23

Segítségeteket kére!
Az egyik magánszemély ismerősöm tette az alábbit az előző héten: Földterületet értékesített, de az ellenérték ami 6,5 millió forint , szemes napraforgó terményben kerül kiegyenlítésre.
Hát ezzel csupán még az a gond, hogy ő ezt a terméket tovább akarja adni egy őstermelő cimborájának, aki majd ezt profiljából adódóan értékesíti.
Hát igen összetett a kérdés: Magánszemélyként terméket szerintem nem értékesíthet, főleg nem ekkora volument, valamint a közbeiktatott őstermelő nem felvásárló , nem tudja, hogy vásárolhat-e?
Nem tudom, hegy mennyire tudtam értelmezhetően leírni, de a fő probléma, hogy az ellenértékként kapott napraforgót szerintem nem adhatja el így. segítség, mert egész évben "szotyizni" kell!
Szotyi42
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Viki75 » 2008.04.24, 9:15

Szia Viki!

Szerintem jó a számitásod! 7.310 e Ft adóköteles.

Viki
Viki75
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: thurzoviki » 2008.04.24, 8:40

Sziasztok!

Megerősítést kérnék :
Magánszemély 2003-ban örökölte szülei családi házának 1/4 részét, 2007-ben megvásárolta a fennmaradó 3/4 részt (8000.000 Ft-ért , illeték 440.000)

2008. januárjában értékesítette az egészet 21.000.000 Ft-ért

Az új törvény szerint a 2003-ban szerzett ingatlan adómentes (5 év).
Ebben az esetben 21.000.000 Ft 1/4 része adómentes?
A fennmaradó 15.750.000
vételár - 8.000.000
illeték- 440.000

Szétrágja a kedves ügyfél a lelkelmet hiába 2009-ben kell majd csak bevallani.

Előre is köszi: Viki
thurzoviki

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2008.04.23, 13:52

Szia Gajda!

Szerintem igen!
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gajda » 2008.04.22, 14:55

Egy magánszemély ingatlant értékesitett 2006-ban, keletkezett 4 millió jövedelme, de a még a 0653-as bevall. benyújtása előtt (2007.márc-ban) lakáscélra fordított 8 milliót. Tehát a 0653-as bevallásban ez szerepelt.
Most őneki a 0753-asát készítem, s most előkerült egy másik ingatlanértékesitési adásvét. szerződés, amely 2007. januárjában történt, ebből 100 ezer Ft jövedelem keletkezett.
Tekintve, hogy ezt a jövedelmet is a 2007. márciusi lakásvásárlásra forditotta, ismét mentesülhet az SZJA alól ?
gajda
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Viki75 » 2008.04.14, 9:18

Sziasztok!

Egy Kft , mely ingatlan beruházással/értékesitéssel foglalkozik: 2007-ben vásárolt magánszemélytöl egy telket, arra 2007-ben megkezdödött egy ház felépitése, mely ingatlan 2008-ban kerül eladásra. 2007-re a Kft választotta a különbözet szerinti áfát, 2008-ra viszont az ÁFA törvényben nincs lehetőség a különbözet sz. áfát választani az ingatalanokra.
Az értékesitésről 2008-ban kiállitott számlában: a magánszemélytöl vett telket különbözet szerinti áfásan, a felépitményt pedig az általános szebályok szerinti (20%) áfával értékesitheti a Kft, vagy az egész ingatlan értékesitéséröl áfás számlát kell kiállitani?
Viki75
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2008.03.13, 20:48

Nincs rá nyomtatvány, levélben kell visszakérni.
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

ElőzőKövetkező

Vissza: Adózás, adók, bevallások, számvitel