különbözet szerinti adózás (ÁFA)

Adózással, bevallásokkal és számvitellel kapcsolatos témákban lehet megvitatni a felmerülő problémákat.

Moderátor: gugu7

Re: különbözet szerinti adózás (ÁFA)

HozzászólásSzerző: Düri » 2011.10.17, 14:59

Sziasztok!

Tudna valaki bővebben segíteni a különbözeti Áfá-ban?
Tudom pont most mindenki el van havazva, de nagyon fontos lenne!

Előre i köszönöm!
Düri
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2011.06.09, 9:45

Szia Kati!

Nekem soha nem volt szerencsém a különbözeti áfához, de ezt találtam, hátha segítségedre lesz a döntéshozatalban:

Apeh:" •Az új Áfa-törvény tágabb használt ingóság fogalmat használ, 2008. január 1-jétől főszabály szerint az új Áfa-törvény XVI. fejezetének különös szabályai vonatkoznak azon műalkotásnak, gyűjteménydarabnak és régiségnek nem minősülő ingó termékek továbbértékesítésére is, amelyek csak kijavításuk vagy rendbehozataluk utáni állapotukban használhatók eredeti rendeltetésüknek megfelelően

Én úgy gondolom, hogyha a továbbértékesítési céllal beszerzett használt arany esetében, ha azon javítást, polírozást... végeztek el,akkor alkalmazható a különbözeti áfa.

De ezt tényleg csak halkan gondolom. :roll:

Üdv:
Anita
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2011.06.08, 14:07

Sziasztok!

Szerintetek a használt arany belefér a különbözeti áfába?
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2010.11.18, 15:17

Kedves Hanna!
Köszönöm!
A javítási költségre én is azt találtam a Számviteli levelekben, hogy a 215 § értelmében, a beszerzési ár alatt kizárólag az az ár értendő, amiért a kocsit vette.
És hát biztos, hogy még egy párszor nekem is fejtörést fog okozni és neki is a szájába kell rágni. De legalább ilyennel is találkoztam.
Mégegyszer köszönöm, és használni fogom a táblázataidat (remélem nem baj), már legalább ezen nem kell agyalnom, hiszen úgy is kell külön nyilvántartás, ezt már látom.
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Hanna » 2010.11.18, 12:14

Kedves Judit!

Az ügyfél is nyilvántartja magának, hogy mit vett áfásan és mi tartozik majd a különbözet szerinti adózás alá. Az áfás számlát kiállítja, de ki tudja tölteni a különbözetist is, mert csak az eladási árat írja rá, és jelöli, hogy különbözet szerinti adózás alá esik.
1.Én csináltam egy táblázatot külön a sima áfás autóknak ( lap első felén vétel: rendszám-dátum-eladó-áfa alap-áfa-bruttó bontásban, a lap második felén eladás: dátum-vevő-áfa alap-áfa-bruttó bontásban). A különbözetis autóknak: ( vétel: rendszám-dátum-eladó-vételár oszlopok vannak, mellette eladás: dátum-vevő-összeg ( ez nálam az eladási ár) különbözet ( eladási ár mínusz beszerzési ár) és még két oszlop, a különbözetből számolt áfa alap és áfa.) Ezeket a táblázatokat töltve bármikor vissza tudom keresni az adott gépkocsi vételét és eladását, készletet látok. A könyvelő programban is ki tudom ezeket keresni, de nálam ez vált be, és APEH ellenőrzésen is elfogadták a különbözetis autók nyilvántartásának.
2. kérdésedre én még 2006-ban kértem állásfoglalást, amit közel 4 hónap után küldtek meg, de szigorúan az eladási ár- beszerzési árral lehet számolni. ( pl. volt árverési vételnél jutalék, még annak az áfáját sem engedték levonni.) Példádnál 150-100= 50, áfa alap:40, áfa:10.
3. Nem szoktak a használt autókra túl sokat költeni. Ha gyanús a költés rákérdezek, de még egyet sem kellett átminősítenem e miatt.
Hanna
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Balázs » 2010.11.17, 18:35

Sziasztok!
Polika, megnéztem, képzeld itt volt a lábam alatt az újság :D Hát nem emiatt.
Szóval három kérdés merült fel bennem.
1. én, mint könyvelő, hogy fogom nyomon követni, hogy kitől, milyen beszerzői körtől vette a kocsit? Vagyis látni fogom ugyan, de mi van, ha megveszi, eladja és rosszul tölti ki a számlát. Én mindezt ugye utólag látom csak. Vagy minden adás-vételivel jöjjön hozzám?????
2. az adó alapja a különbözet. Az eladási ár - a beszerzési ár. Az viszont számomra nem derült ki, hogy az adóalapot lehet csökkenteni az autóra ráköltött javításokkal is. Tehát vette 100, javítási ktg. 20, értékesítési ár 150, akkor a 30 után fizet adót?
3. és a legjobb, hogy én - mint nagy autó zseni - hogyan fogom tudni, hogy nem következett be túlzó értékváltozás, ami ugye a továbbértékesítési cél alapkövetelménye? Jó nyilván, ha vett autót 150 ezerét, és ráköltött még 150-et, az nyilván túlzó. De ugye nem kell nekem a számlák alapján az internetet túrni, hogy mi tuning kormány, meg mi nem az?
Ajaj, nem tudom, hogy ezt bevállaljam-e? Kicsit bonyolultnak tűnik.
Köszönöm!
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2010.11.17, 18:03

Köszönöm Polika, megnézem!
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: polika » 2010.11.17, 14:45

Juditka!
Ennyi fiú mellett nem csodálom, hogy belemélyedtél az autós dolgokba :wink:
Ajánlom figyelmedbe a kék színű adó újság 2010/11-es számát (17-24) oldal. Sokat megtudhatsz belőle, esetleg olyant is, ami még kérdésként sem merült fel. Én is több olyan dolgot megtanultam belőle, amit edddig másképp tudtam.
Utána visszatérhetünk rá.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
polika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2010.11.17, 11:15

Sziasztok!
Ne haragudjatok, hogy ilyeneket kérdezek, de nem volt még ilyene. Ugye jól értelmezem:
használt autók kereskedésével foglalkozóra vonatkozik a 213§-227§.
Választhat az egyedi és globális nyilvántartás között. Illetve csak elvileg, mert a globálist nem választhatja 50 ezer besz. ár felett?
Mondjuk választja az egyedi nyilvántartást. Adózik az árrés után ez rendben. Áfát nem igényehet vissza semmi után? Tehát mondjuk pl. megvásárolt takarítószer után sem? És az általa kiállított számlákon nem tüntethet fel adómértéket, akkor sem, ha nem magánszemélynek értékesít.

És mondjuk nem él választási lehetőségével a 224 § alapján. Akkor levonhatja azt az áfát, amiről számlát kap. Nyilván a magánszemélytől vásárolt kocsi nem lesz ilyen. Viszont mindent, amit elad, áfa terhel, függetlenül attól, hogy kinek, minek adta el? Jól gondolom, vagy nagy butaságot írtam?
Köszönöm!
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Kitty » 2009.12.04, 13:28

Szia Tamás!

Köszönöm szépen a megerősítést. :-) Szerintem is trükközni akart, nem is kicsit, kezdve onnan, hogy az ár, amit kiírt, szerinte nettó ár. Igaz, semmi sem utalt erre. :-( Mitöbb, azóta már a netről is leszedte a hirdetését, nehogy meg lehessen fogni.... :-(

Köszi még egyszer, további jó munkát, és szép napot kívánok Neked, üdv., Kitty
Kitty
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: thekla » 2009.12.04, 12:40

Kitty!

Szerintem a kereskedő rosszul tudja a különbözet szerinti ÁFÁ-t. Mindenképpen fizetnie kell, akár magánszemély a vevő, akár cég. Az ÁFA alapja az árrés. Lehet, hogy egy kis plusz haszonra akar szert tenni, mert a magánszemély nem tudja az ÁFÁ-t visszaigényelni, de a cég igen. Ha a cégnél rászámolja az ÁFÁ-t, akkor a cég ÁFA nélkül ugyanannyiért veszi mint a magánszemély. A kereskedő mindkét esetben fizet ÁFÁ-t, de más az árrése. A cégnél nagyobb!!!

Üdv.

Tamás
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Kitty » 2009.12.04, 12:21

Sziasztok,

Nekem is a különbözeti áfa a problémám, a következők miatt.

Ügyfél vásárolni szeretne autókereskedőtől használtan tehergépkocsit, mely jármű korábban magánszemély tulajdonában volt. A megvásárolni kívánt autóra fel van tüntetve egy összeg, és mivel cégként szeretnénk megvásárolni, a kereskedő máris mondta, hogy plusz áfa. A kiírásból viszont nem derült ki, hogy bruttó, vagy nettó összeg-e az ár. Az autót az interneten is hirdette, ott sem volt odaírva, hogy X Ft + ÁFA. A kérdésre, hogy miért akar áfát felszámítani, mert szerintem amennyiben nem jelzi külön, hogy nettó ár + ÁFA, akkor a kiírt összeg bruttó árnak tekintendő; a válasz a következő volt: ha ő magánszemélynek ad el autót, akkor nem kell rászámolnia az áfát (???), ha cégnek, akkor rá kell számolnia az áfát. Én ilyet még nem hallottam, szerintem rossz információt kapott az ügyfelem. Gondolom, a különbözeti áfa lebeghet a kereskedő szeme előtt, de az sem arról szól, hogy nem számol fel áfát, ugye? Meg tudnátok írni pontosan, mit is jelent a különbözeti áfa az autókereskedő szempontjából, illetve, hogy a gondolatmenetem jó-e, ha hibás, hol van a gubanc. Előre is nagyon szépen köszönöm a segíségeteket. Sürgős lenne a válasz, ha lenne rá módotok. :-)

Üdv., Kitty
Kitty
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: thekla » 2009.12.04, 10:58

Az ügyfelem kiváltotta a vállalkozói igazolványt, de nem engedték meg neki, hogy az általános szabályok mellett a különbözet szerinti adózástis választhassa. Nem lehet a kettő egyszerre? Valamit rosszul tudok? Még ki tudom javítani december 31-ig egy adatmódosítóval, de lehet a kettő együtt?

Üdv:

Tamás
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2009.11.15, 21:46

Kedves Tamás!

A jogszabályi hivatkozás az áfa törvényből van bemásolva. Bizonyos szempontból áfás, de nem a szokványos, mivel a számlán nem tüntethetel fel áfa mértéket a befogadója pedig nem igényelhet vissza.
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: thekla » 2009.11.15, 21:34

Kedves Kati!

Elbizonytalanítottál. Még mindig ÁFÁ-s tev.-nek tartom, mert a normál ÁFA visszaigénylés és fizetés helyett az árrés után fizet ÁFÁ-t, míg a TAM-nál egyik oldalon sincs ÁFA, de utána kell néznem, hátha igazad van. Az ÁFA törvény remélem választ ad! Azért köszönöm a segítséget! Vannak dolgok, amit alapból biztosnak veszünk, és csak később jövünk rá, hogy tévedtünk! És még az a jobbik eset, hogy mi és nem az APEH!

Üdv.

Tamás
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2009.11.15, 19:27

Szia Tamás!

Ez nem áfás tevékenység, hiszen a számlán áfa mértéket semmilyen esetben sem tüntethetsz fel csak a különbözet szerinti adózást közlöd a vevővel, a kibocsájtott számla alapján semmilyen áfa levonásra nem jogosult annak befogadója.

222. § (1) Az egyedi, illetőleg globális nyilvántartáson alapuló módszert alkalmazó viszonteladó ilyen minőségében
a) előzetesen felszámított adó levonására nem jogosult;
b) kizárólag olyan számla kibocsátásáról gondoskodhat, amelyben áthárított adó, illetőleg a 83. §-ban meghatározott százalékérték nem szerepel.
(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerint kibocsátott számla a termék beszerzőjét előzetesen felszámított adó levonására nem jogosítja.
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: thekla » 2009.11.13, 21:25

Az arányosítással nem értek egyet. Ez nem tárgyi mentes, hanem ÁFÁ-s tevékenység csak az árrés után fizetem az ÁFÁ-t. Én nem találtam az arányosításra utalást az ÁFA törvényben!

Tamás
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2009.11.13, 21:09

Az áfás tevékenység a bérbeadásra nem zárja ki a különbözeti áfára vonatkozó bejelentkezést, mivel ez csak arra a tevékenységre vonatkozik amit az áfa törvény odasorol. A levonható áfa arányositását viszont nem uszod meg.

Üdv: Kati
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

különbözet szerinti adózás (ÁFA)

HozzászólásSzerző: thekla » 2009.11.13, 20:24

Szeretném a segítségeteket kérni. Most jelentkezik be az ügyfelem egyéni vállalkozás alá. A fő tevékenység bérbeadás (itt az adókötelest választotta), de használt svájci órák értékesítésével is akar foglalkozni. Tanácsomra az általános szab. szerinti ÁFA mellett a különbözet szerinti adózást is választja, mert az órákat magánszemélyektől veszi. Egyik ismerősöm szerint a kettő együtt nem lehet. Én úgy gondolom, hogy a bérbeadás ÁFÁ-s, mellette az óra kereskedése különbözet szerinti, és nem kell a költségeket arányosítani, mert ez TAM-os. Ha olyan órát vesz, ami ÁFÁ-san van leszámlázva, akkor az általános szabályok szerint ÁFÁ-t igényel vissza a beszerzéskor és ÁFÁ-t fizet eladáskor. Ha magánszemélytől szerződéssel vagy vételi jeggyel, akkor különbözet szerinti az ÁFA. Szerintem ez így logikus is. A beszerzés ÁFÁ-ja vagy hiánya dönti el a kérdést. Sajnos, ha ellenvéleményt hall az ember, néha elbizonytalanodik. Ilyet még nem könyveltem, de elég sokat olvastam utána és úgy érzem tudom mit kell csinálnom! Remélem ti is ezt támasztjátok alá!
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

Vissza: Adózás, adók, bevallások, számvitel