Mérlegképes regisztráció

Egyéb témakörök, amelyek azért kapcsolódnak a könyveléshez, számvitelhez, stb.

Moderátor: gugu7

Re: Mérlegképes regisztráció

HozzászólásSzerző: tomi077 » 2011.12.18, 17:17

Sziasztok!

Új fórumozó vagyok, remélem jó helyen kérdezek.

A regisztációval kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy vállakozási területre kaphatok -e engedélyt, ha az alábbi paraméterekkel rendelkezem:
-2008.dec.10-én szereztem a mérlegképes oklevelet
-2009.márciusáig dolgoztam könyvelőként vállalkozási területen
-2009.márciusától a mai napig államháztartási területen dolgozom könyvelőként.

Igazából az nem értem, hogy az alábbi bekezdés vonatkozik -e rám? Az én oklevelembe be van írva, hogy vállalkozási szak
"6. §
(2) Azoknál a kérelmeknél, amelyeknél a 2009. január 1-jét megelőzően hatályos szabályok szerint megszerzett oklevél, bizonyítvány, illetve mérlegképes könyvelői igazolás alapján a szakképesítés szakterülete nem állapítható meg, a könyvviteli szolgáltatás végzését a kérelmező szakmai gyakorlatának megfelelően kell a 3. § (1), (2) és (13) bekezdés szerinti szakterületek egyikének megjelölésével engedélyezni. Ebben az esetben, ha az egy-egy szakterület igazolt szakmai gyakorlata nem éri el a három évet, de együttesen meghaladja azt, akkor a kérelem a leghosszabb szakmai gyakorlatot jelentő szakterület megjelölésével engedélyezhető."

Tehát nem csak államháztartási területre kaphatok engedélyt.

Segítségeteket előre is köszönöm.
T.
tomi077

HozzászólásSzerző: pribusne » 2011.11.16, 8:36

Kedves Erika! Igazad van, mindenütt a gyakorlott dolgozókat keresik, akkor hogy legyen egy fiatal kezdő gyakorlott.
Nézd meg a számviteli törvényt, ott pontosan leírják,hogy mik a feltételei a regsztrációnak. Nem tudom most hol dolgozol, bár irtad,hogy az államháztartásiban, és az azért más,mint a vállalkozói szféra. Lasssan jön az évvége a mérleg és adóbevallások időszaka, próbálj meg ellesni v. kérj meg valakit,hogy részt vehess,mint megfigyelő a zárásokban. Azért azt tudnod kell, hogy nem csak könyvelni kell egy könyvelőnek, hanem otthon kell lenni az adóbevallások a bér és munkaügy területén is.
Sok szerencsét kívánok. Zsóka
pribusne
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: bartaeri » 2011.11.14, 17:21

Szia Zsóka!

Köszönöm szépen a gyors választ. Az sztv. által a mérlegképes regisztrációval kapcsolatos előírásokat ismerem, csak nem tudom, hogy jól értelmezem-e a számviteli, pénzügyi, ellenőrzési gyakorlat fogalmát. Első ránézésre a pénzügyi ügyintézői gyakorlat elfogadhatónak tűnik, hiszen pénzügyi terület, de nem szeretnék úgy járni, hogy 3 év múlva derül ki, hogy mégsem értelmeztem jól, és várhatok újabb 3 évet a regisztrációhoz.
A másik dilemmám az elhelyezkedés könyvelőként. Tegyük fel, hogy elfogadják a pénzügyi gyakorlatomat a regisztrációhoz 3 év múlva. Regisztrált mérlegképes könyvelő leszek, nulla gyakorlattal. (igazából ezért kételkedem abban, hogy elfogadják a pénzügyi gyakorlatomat a regisztrációnál).
A könyvelő irodák általában olyan könyvelőt keresnek, aki tud könyvelni - egyébként abszolút érthető okból - és nincs idejük/kedvük/pénzük olyan emberrel foglalkozni, akit még tanítani kell. El sem tudom képzelni, hogy a kezdők hogyan tudnak elindulni, ha nem veszik fel őket sehova, tehát gyakorlatot sem tudnak szerezni. Egyedül szerintem hiába gyakorolok, mert ha valamit elszúrok, nincs visszajelzés.
Teljes mértékben igazad van a vállalkozói kiváltásával kapcsolatban, azt csak végső esetre gondoltam, ha tényleg csak a könyvelő munkakört fogadják el a regisztrációhoz. De, ha jól értem, Te is úgy gondolod, hogy a pénzügyi ügyintéző munkakör is elfogadható lesz?

Üdvözöllek: Erika
bartaeri

HozzászólásSzerző: pribusne » 2011.11.14, 14:21

Kedves Erika!
először is üdvözöllek ebben a "szakmában". A szakmai gyakorlat igazolásához a pénzügyi, számviteli és ellenőrzési szakterületben való foglalkozás és a 3 év eltelte szükséges. Annak,hogy részmunkaidőben, vagy beltagként dolgozol, abszolute nincs jelentősége.
Avval, hogy kiváltod a vállalkozóit, csak magadnak teszel rosszat, mert fizetned kell a járulékokat, beadnod a bevallásokat, bankszámlát nyitnod, tehát költségeid lesznek, de bevételed nem. Arról nem beszélve, hogy így se tapasztalot, se gyakorlatot nem szerzel magadnak. Persze mindez attól is függ,hogy miylen szakon végezted el a mérlegképest.
Ha nem akarsz az államháztartásban maradni, próbálj meg egy könyvelő irodában elhelyezkedni, ott lehet tanulni és gyakorlatot szerezni. Ne legyél elkeserdve, mi is itt mindnyájan voltunk kezdők, és itt a forumon sok segitséget kapunk és adunk egymásnak. Szép, de negyon nehéz szakma is a mienk, állandó odafigyelést, figyelmet-fegylemet követel.
A számviteli törvény egyébként részletesen tárgyalja a regisztrációt.
Üdvözöllek. Zsóka
pribusne
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: bartaeri » 2011.11.13, 15:20

Sziasztok!

Idén júliusban végeztem mérlegképes könyvelőként vállalkozási szakon. A regisztrációhoz 3 év gyakorlat igazolása szükséges az oklevél megszerzését követően. Jelenleg pénzügyi ügyintézőként dolgozom, ráadásul államháztartásban. Szerintetek ezt a munkakört elfogadják majd szakmai gyakorlatnak, vagy csak a könyvelői munkakört?
Az is érdekelne, hogy részmunkaidős és/vagy megbízási jogviszonyban foglalkoztatott, esetleg Bt-ben segítő családtag könyvelőként is regisztrálhatok 3 év múlva, vagy kizárólag teljes munkaidős alkalmazottként.

Tapasztalatotok szerint hogyan helyezkedhetek el teljesen kezdőként, hogy a regisztrációhoz szükséges 3 év szakmai gyakorlat meglegyen? Esetleg, ha kiváltom a vállalkozóit és fizetem a közterheket, de nincs bevételem (ügyfelem), azt ellenőrzik?

Kicsit el vagyok keseredve, mert elég reménytelennek látom a helyzetet, nem tudom hogyan tudok elindulni ebben a szakmában.

Köszi előre is a válaszokat!

Erika
bartaeri

HozzászólásSzerző: kristóf » 2011.07.26, 14:39

Szia!

Én most váltottam ki. Semmi akadálya, hogy gyeden vagy. Nem kell hiteles másolat, csak egy fénymásolat a bizonyítványról, a gyakorlatot sem kellett igazolni. A szükséges formanyoomtatványokat letöltöttem az Államkincstár oldaláról, a kitöltött adatlapot, erkölcsit, befizetést igazoló banki utaklást, + egy fényképet beküldtem a helyileg illetékes államkincstárhoz, és ők továbbítottak mindent tovább. Kb 1 hónap alatt lezajlott az egész, most kaptam kézhez. Továbbképzésre csak jövőre kell mennem.

Üdv: Kristóf
kristóf

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2011.07.07, 14:16

Klári!

Azért a kedvezményes biztosítással légy óvatos. Annak idején én rákérdeztem a menetére. Hiába fizeted a kedvezményes éves díjat, még nem biztos az, hogy ki is tudnak fizetni, ha benyújtod az igényt. Úgyanis ez attól függ, hogy az egyesület éves kerete mennyire lett kihasználva az adott évben. ( hány tag és milyen értékben nyújtottak be, mert nem csak a tagnak, de az egyesületnek is van egy év összesen kerete). Azaz, ha pl. te novemberben szeretnéd igénybe venni, akkor nem biztos, hogy van már rá fedezet.
Én akkor úgy döntöttem, hogy inkább magam fizetem saját szerződéssel, ne adj isten, ha úgy adódik, akkor ne másoktól függjek- hogy előttem a nem tudom hány tagú tagból hánynak és milyen nagy összegben történt már kifizetés.

Anita
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2011.07.07, 13:13

Igen bizony!
Én is csak az igen kedvező biztosítás miatt tartom fenn!
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2011.07.07, 13:06

Igen? Nem is tudtam. T.... keresztnevű a fő fő, úgye? Neked is ez a véleményed, vagy csak én érzek így az egyesülettel kapcsolatban ( bár sokan kiléptek már)?
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2011.07.07, 12:21

Szia Anita!
Ugyanannak az egyesületnek vagyunk tagjai! :D

gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2011.07.07, 9:42

Annyi szakmai egyesület és szervezet van, de szinte semmit nem kapunk a tagdíjért cserébe ( egynek is tagja vagyok, de közel két éve meg sem látogattam a honlapot, lehet hogy csak én választottam rosszat..), mert semmit nem csinálnak ( se továbbképzés, se állásfoglalásokat nem adnak ki, csak fórumot működtetnek, a változásokról sem kapunk körlevelet, csak egy havi újság van,- de ennek nagy része más szaklapok cikkeinek bekoppintása...)
Ez az oldal sokkal többet ér, mint pl. az az egyesület. Nem lehetne valahogy minősíteni? Bár ahogy a könyvvizsgálati körlevelet olvastam, lehet, hogy már erre nem is lesz szükség, mert okafogyottá válik a kreditpontos rendszer a könyvelőknél, lévén nem lesz kit könyvelnem?
Anita
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2011.07.07, 9:24

Csinálok egyesületet havi 4000-ért szívesen.
Ez az oldal nem lesz minősített :D szerintem elég jó szakmailag :D
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gkriszta » 2011.07.07, 9:03

A múlt héten voltam továbbképzésen. Az előadó hölgy annyi konkrétumot tudott, hogy azonnal ajánlott egy egyesületet, ahol minket havi potom 4000 Ft-os tagdíj ellenében a keblükre ölelnek. :roll:
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
gkriszta
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Lilla » 2011.07.05, 11:26

Sajnos a Verzál is csak annyit tudott mondani, hogy ez még egy iránymutatás, konkrétumot majd később tudnak!
Erika
Lilla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2011.07.05, 10:21

Lilla!

Arról esetleg nincs tájékoztatód, hogy mely szakmai szervezet illetve minősített szakkönyv hány pontot fog érni?
Hány képzésen kell esetleg részt venni, ha valaki nem kíván szervezetnek tagja lenni vagy nem tudja megvenni a minősített szakkönyvet?

Köszi:
Anita
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Lilla » 2011.07.05, 9:15

Én most voltam mérlegképes továbbképzésen, s ott már körbeadtak egy ismertetőt a lehetséges változásról, hát ahogy néztem kb. kétszer annyiba fog kerülni a képzés, mint eddig.
Erika
Lilla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2011.07.05, 9:11

Szia Klári!

Köszönjük a tájékoztatást. Épp tegnap este akadtam rá én is a kreditpontos csodára. El is küldtem pár kollegának, ide is fel akartam ma délután tenni, de te gyorsabb voltál. :)
Hát én személy szerint nagyon nem örülök ennek. Megint megnehezítik az életünket, és ez természetesen azokat a könyvelőket nem érinti, akik- na nem írom inkább le.

Üdv:
Anita
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2011.07.05, 8:37

Sziasztok!

Csak figyelemfelhívásként ide másolom a tegnap elfogadott törvényjavaslat Szt-re vonatkozó minket igen csak érintő idokolását:

A Javaslat eltörli azt a korábbi rendelkezést, mely szerint a továbbképzés kötelezően alkalmazandó
tematikáját a számviteli szabályozásért felelős miniszter határozza meg. A Javaslat szerint a
továbbképzést folytató – miniszter által akkreditált – szervezetek kreditpont-minősítési eljárás
keretében kérhetik a képzéseik minősítését a minisztertől. A könyvviteli szolgáltatást végzők a
kötelező továbbképzést ezen minősített programok alapján, valamint részben a kormányrendeletben
foglalt egyéb módon (pl. szakmai szervezeti tagsággal, vagy minősített szakmai kiadványok
tanulmányozásával) teljesíthetik.
A Javaslat kötelezettséget állapít meg az akkreditált szervezetek részére, hogy azok a
továbbképzésen résztvevőkről meghatározott adattartalommal nyilvántartást vezessenek, amely
alapján a továbbképzési kötelezettség igazolásához szükséges adatokat meg kell küldeniük a
miniszternek.

A teljes szöveg itt:

http://www.parlament.hu/irom39/03414/03414.pdf

gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: ildi113 » 2011.04.28, 15:41

Nálam ma telt le az egy hónap.Gondolom ha hiányzik nekik még valami szóltak volna már!Hát akkor várok...
ildi113
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gkriszta » 2011.04.28, 7:46

Hivatalosan 60 nap, nekem egy hónap múlva megérkezett.
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
gkriszta
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

Következő

Vissza: Egyéb témakörök